Пошук
16.07.2022
Наприкінці 1980-х років ширився національно-визвольний рух українців. Складалися сприятливі умови, аби підняти питання про відновлення української державності в парламенті республіки.
Відтак 16.07.1990 року конституційною більшістю на засіданні Верховної Ради Української PCP було прийнято документ про проголошення державного суверенітету України – Декларацію про державний суверенітет України.
«Верховна Рада Української РСР, виражаючи волю народу України, прагнучи створити демократичне суспільство, виходячи з потреб всебічного забезпечення прав і свобод людини, шануючи національні права всіх народів, дбаючи про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнаючи необхідність побудови правової держави, маючи на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України, проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах», — зазначалося в преамбулі документу.
Декларація проголошувала самостійність України в питаннях економіки, екології, культурного розвитку, зовнішньої і внутрішньої безпеки, міжнародних відносин; нейтралітет у зовнішній політиці та без’ядерний статус, гарантувала право на вільний національно-культурний розвиток усіх національностей, що проживають на території України; проголошувала необхідність піклуватися про задоволення національно-культурних, духовних та мовних потреб українців за межами республіки.
Отже, прийняття Декларації про державний суверенітет України стало важливим кроком на шляху до незалежності нашої держави. Її положення лягли в основу написання майбутнього Акта проголошення незалежності України та Конституції України.
Пропонуємо пригадати цю історичну подію разом із вчителем історії України «Всеукраїнської школи онлайн» (ВШО) Ярославом Переходьком на уроці «Декларація про державний суверенітет України. Революція на граніті. Перетворення Кримської області в Автономну Республіку Крим». Перечитайте конспект, дайте відповідь на питання тестів — це допоможе учням підготуватися до складання Національного мультимедійного тесту (НМТ).