У березні 1990 року Литва першою з колишніх радянських республік прийняла рішення про вихід республіки зі складу СРСР. У відповідь СРСР (чиєю правонаступницею і ментальним нащадком є Росія), не бажаючи втрачати імперію, оголосив незаконним рішення Литви і вимагав відмінити рішення.
З 22 березня 1990-го військова техніка і десантні частини радянських військ почали незаконно пересуватись Литвою, захоплювати будівлі. Радянське керівництво почало проти Литви економічну блокаду. До Литви припинили завозити нафтопродукти й обмежили поставки газу. Щоб змусити Литву відмовитись від виходу з СРСР у Вільнюс ввели радянські танки і війська спеціального призначення, також загін спецпідрозділу “Альфа” КДБ СРСР та 76-ту повітряно-десантну дивізію зі Пскова.
2-13 січня 1991 року в Литві відбулись криваві сутички між підрозділами радянської армії і мирними литовцями, проти беззбройних людей були застосовані танки і броньовані машини піхоти, що призвело до загибелі 14 і поранення 150 чоловік.
9 лютого 1991 року у Литві відбувся референдум, на якому за незалежність республіки проголосували понад 90% громадян. З боку Радянської влади продовжувався тиск на республіку. Провал серпневого путчу у Москві остаточно вирішив долю відновленої Литовської Республіки: 6 вересня Державна Рада СРСР офіційно визнала незалежність Литви.
Зараз Литва активно допомагає Україні подолати агресію Росії, яка геть погано вчить уроки власної історії, на відміну від тих, хто вчить Всесвітню історію у ВШО. Нагадаймо собі разом з учнями 11 класу як розвалилось усе, що хотіла Росія утримати силою і лупаймо далі cю скалу! Переходьте за покликанням на урок всесвітньої історії “Узагальнення навчального матеріалу з теми «Держави Центрально-Східної Європи: трансформаційні процеси»”.