logo

Пошук

    3 березня — Всесвітній день письменника

    03.03.2022

    Фото з сайту https://pen-international.org/

    Сьогодні у всьому світі відзначається Всесвітній день письменника. Це свято було започатковано у 1986 році  міжнародною письменницькою організаціє Пен клуб , в Україні його відзначають з 2012 року. І от сьогодні, в трагічний для України час, Міжнародна літературна організація ПЕН клуб оприлюднила листа, підписаного понад 1000 письменниками по всьому світу, в якому висловлює солідарність з письменниками, журналістами, художниками та народом України, засуджує вторгнення Росії та закликає до негайного припинення кровопролиття.

    «Нашим друзям і колегам в Україні,

    Ми, письменники всього світу, вражені насильством, розв’язаним російськими військами проти України, і закликаємо терміново припинити кровопролиття.

    Ми єдині в засудженні безглуздої війни, розв’язаної через відмову президента Путіна визнати право народу України на власне бачення майбутнього та історію без втручання Москви.

    Ми єдині в підтримці письменників, журналістів, митців і всіх людей України, які переживають зараз найгірші часи. Ми стоїмо поруч з вами і відчуваємо ваш біль.

    Усі люди мають право на мир, вільне вираження поглядів і вільні зібрання. Війна Путіна – це напад на демократію та свободу не лише в Україні, а й у всьому світі.

    Ми єдині в закликах до миру та припинення пропаганди, яка розпалює насильство.

    Без вільної та незалежної України не може бути вільної та безпечної Європи!

    Мир має перемогти».

    Також в контексті цього визначного дня пропонуємо вам, разом з учителем української літератури Всеукраїнської школи онлайн Артемом Пройдаковим, послухати поезію видатного письменника, «імператора залізних строф», Євгена Маланюка. Заходьте і реєструйтеся за покликанням на урок ВШО  Художнє осмислення героїчної і трагічної історії України, оптимістичний висновок про її майбутнє у вірші «Уривок з поеми»

    Письменник-емігрант Євген Маланюк, «січовика блідий правправнук», звертався до історичної тематики, вбачаючи в козаках виняткові приклади того, як треба захищати й берегти рідну країну, приклади того, хто може називатися справжнім громадянином та громадянкою. Його цікавило минуле України, звертаючись до якого, він прагнув знайти відповіді на актуальні питання, у тому числі й сьогодення. Вірш Євгена Маланюка «Уривок з поеми» — про зв’язок минулого з сучасним, про осмислення себе як захисника рідної країни. 1920 р. Маланюк, вбачаючи УНР символом державності, зі зброєю в руках став до новоствореного уряду Михайла Грушевського і Володимира Винниченка.

    Прокоментуємо назву твору — «Уривок із поеми». Якої поеми? Тієї, яку почали писати ще сотні років тому, від часу, як перший захисник і захисниця стали на оборону цінностей і кордонів своєї країни. Пригадуємо і героїчну поему «Слово про похід Ігорів» невідомого автора, і поему Тараса Шевченка «Гайдамаки», поему Івана Франка «Мойсей», творчість Лесі Українки. «Уривок з поеми» — це зізнання поета, його мистецький автопортрет. Він розкриває походження свого роду. Розпочинається поезія такими словами:

    Внук кремезного чумака,

    Січовика блідий правправнук

    Я закохавсь в гучних віках,

    Я волю полюбив державну.

    У наступних строфах автор згадує курінних отаманів під гарматами революцій. Тут натяк саме на час, коли Маланюк був у війську УНР. Так «внук кремезного чумака» продовжує захищати волю і честь своєї країни зі зброєю в руках.

    Тих отаманів курінних,

    Що під гармати революцій

    Уміли кинуть п’яний сміх

    В скривавлене обличчя — муці.

    Коли читаємо вислів «п’яний сміх», згадуємо картину Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Хоч яким би могутнім і непохитним було військо загарбника, українці дадуть гідну відповідь на кожен ультиматум. Зробили це в часи козаччини та національно-визвольних змагань, робимо це зараз у XXI столітті. Вірш перейнятий упевненістю в тому, що український народ здобуде-таки незалежність попри напади ворогів, адже маючи таке видатне минуле, ми, безперечно, матимемо величне майбутнє.

    «Уривок з поеми» — це оптимістична сповідь поета, неймовірне прагнення пробудити в українців психологію переможця. І дійсно, після прочитання вірша вкотре усвідомлюємо: поки кожен пам’ятатиме про славне минуле, то не зникне надія на краще майбутнє нашої держави.

     

    Наостанок пропонуємо вам послухати РЕП ДО ЗНО на слова Євгена Маланюка «Уривок з поеми», виконавець  Міха (АПОКРИФ)

     

    Підготовлено за матеріалами сайту Пен клубу і уроку української мови 11 клас Артема Пройдакова на освітній платформі “Всеукраїнська школа онлайн”

    Download WordPress Themes
    Download Premium WordPress Themes Free
    Download Best WordPress Themes Free Download
    Download Premium WordPress Themes Free
    free download udemy paid course
    download redmi firmware
    Download Best WordPress Themes Free Download
    online free course